Tuesday, June 22, 2021

VIDEO/ U nda nga bashkëshorti, 42 vjeçarja feston me tupana

Ndoshta nuk e keni dëgjuar më pare por një grua në Turqi ka festuar divorcin me bashkëshortin e saj.
More

  Latest Posts

  VIDEO/ Gol i paparë ndonjëherë, topi përplaset 3 herë në tranverse

  Në kampionatin amerikan të futbollit është shënuar një gol që se kemi parë kurrë. Goli i jashtëzakonshëm u shënua...

  Më 28 qershor ky shtet heq përfundimisht maskat

  Ndërsa normat e infeksionit të koronavirusit vazhdojnë të bien në Itali, autoritetet shëndetësore thanë se ata do të vlerësojnë kërkesën aktuale për...

  Murtaja e miut detyron evakuimin e të burgosurve

  Murtaja e miut që ka rënë në Australi, tashmë prej muajsh po detyron evakuimin e të burgosurve në një rajon tjetër.

  Çfarë ju shqetëson në marrëdhënien tuaj? Gjëja e parë që shihni në këtë fotografi do t’ua zbulojë!

  Shpesh ne jemi në një qark vicioz, kjo për shkak të dashurisë që kemi për partnerin, ndodh që të mos shohim se...

  Keni gishtin e dytë të këmbës më të gjatë se të parin? Mos u shqetësoni

  Afërdita është konsideruar gjithmonë gruaja e mrekullueshme në përsosmëri.

  Ka lindur nga shkuma e detit, i ka flokët biondë të gjatë, lëkurën të pastër, trupin e rregullt dhe pavarësisht se konsiderohet  një ikonë e bukurisë, edhe ajo ka papërsosmëri të vogla që e bëjnë një person “normal”.

  Sigurisht, defektet janë “hormonike” dhe nuk e prekin aspak sharmin e parezistueshëm të këtij personazhi legjendar, por është e qartë se figura e saj është prova materiale e faktit se edhe gruaja më e bukur në botë nuk është perfekte.

  Duke marrë si model përfaqësimin artistik të Botticelli-t, shumë lehtë mund të vihet re që Afërdita e ka qafën pak të gjatë, pak strabizëm dhe këmbë të çuditshme.

  Jo më kot flitet për “këmbët e Afërditës” kur dikush ka gishtin e dytë pak më të gjatë se të parin, i bie që e ka si perëndesha e bukurisë dhe dashurisë.

  Ky detaj estetik nuk gjendet vetëm në veprën më të famshme të Botticelli-t, por është një tendencë tipike të artit grek klasik dhe të atij egjiptian.

  Sipas historianëve njerëzit paraqiteshin gjithmonë në këtë mënyrë nëpër piktura dhe skulptura, sepse dëshirohej të shfaqnin me proporcione shumë preçize të studiuara matematikisht nëpërmjet seksionit ose numrit të artë, simbol i ideales së bukurisë.

  Pra këmba e Afërditës do të ishte ajo perfektja.

  Të kesh gishtin e dytë më të gjatë nuk duhet të konsiderohet një defekt, edhe pse në fillim të Nëntëqintës, Dudley Morton, ortoped amerikan, e ka quajtur Morton’s Toe, duke e përkufizuar një trashëgimi të njerëzve primitivë.

  Ndonjëherë mund të shkaktojë bezdisje ortopedike pasi krijon një bilancim të ndryshëm të peshës në këmbë por, në fund të fundit, është një bezdisje e përballueshme.

  Të gjithë ata që nuk i duan këmbët e tyre për shkak të këtij detaji të vogël, do të bënin mirë të ndryshonin mendim: janë si ato të një perëndeshe./ Perktheu: allnews.al

  TË FUNDIT

  VIDEO/ Gol i paparë ndonjëherë, topi përplaset 3 herë në tranverse

  Në kampionatin amerikan të futbollit është shënuar një gol që se kemi parë kurrë. Goli i jashtëzakonshëm u shënua...

  Më 28 qershor ky shtet heq përfundimisht maskat

  Ndërsa normat e infeksionit të koronavirusit vazhdojnë të bien në Itali, autoritetet shëndetësore thanë se ata do të vlerësojnë kërkesën aktuale për...

  Murtaja e miut detyron evakuimin e të burgosurve

  Murtaja e miut që ka rënë në Australi, tashmë prej muajsh po detyron evakuimin e të burgosurve në një rajon tjetër.

  Çfarë ju shqetëson në marrëdhënien tuaj? Gjëja e parë që shihni në këtë fotografi do t’ua zbulojë!

  Shpesh ne jemi në një qark vicioz, kjo për shkak të dashurisë që kemi për partnerin, ndodh që të mos shohim se...

  Don't Miss

  Këto janë ritualet e mirëqënies për secilën shenjë

  Të gjithë kemi nevojë për një ritual Wellness, ato gjeste të vogla që na lejojnë të kujdesemi për veten, të relaksohemi, të...

  Peshqit e çuditshëm që jetojnë 100 vjet dhe shtatzënia e femrave të tyre zgjat 5 vjet

  Colacanth është një peshk gjigand i çuditshëm, që daton që prej kohës së dinosaurëve. Një studim i ri zbuloi...

  8-vjeçarja dhuron flokët e saj për të sëmurët

  Greta, 8 vjeçe dhe zemër kaq të madhe. Janë kaq të rrallë njerëzit që bëjnë bamirësi, ne jemi mësuar...

  Fabrikë bitumi dhe gurore në Kanionet e Nivicës. Banorët në protestë

  Në Bënçë të Tepelenës dhe në zonën ku nisin kanionet e Nivicës, një firmë private ka marrë leje...

  Deputeti socialist apelon për ndihmë për vajzën e re: Duhet shtruar jashtë vendit

  Deputeti i zgjedhur i Partisë Socialiste në qarkun e Vlorës Damian Gjiknuri apelon për ndihmë për një vajzë të re që quhet...

  Qendroni te informuar

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.