Tuesday, June 22, 2021

VIDEO/ U nda nga bashkëshorti, 42 vjeçarja feston me tupana

Ndoshta nuk e keni dëgjuar më pare por një grua në Turqi ka festuar divorcin me bashkëshortin e saj.
More

  Latest Posts

  VIDEO/ Gol i paparë ndonjëherë, topi përplaset 3 herë në tranverse

  Në kampionatin amerikan të futbollit është shënuar një gol që se kemi parë kurrë. Goli i jashtëzakonshëm u shënua...

  Më 28 qershor ky shtet heq përfundimisht maskat

  Ndërsa normat e infeksionit të koronavirusit vazhdojnë të bien në Itali, autoritetet shëndetësore thanë se ata do të vlerësojnë kërkesën aktuale për...

  Murtaja e miut detyron evakuimin e të burgosurve

  Murtaja e miut që ka rënë në Australi, tashmë prej muajsh po detyron evakuimin e të burgosurve në një rajon tjetër.

  Çfarë ju shqetëson në marrëdhënien tuaj? Gjëja e parë që shihni në këtë fotografi do t’ua zbulojë!

  Shpesh ne jemi në një qark vicioz, kjo për shkak të dashurisë që kemi për partnerin, ndodh që të mos shohim se...

  Mënyra se si përgjigjeni në mesazhe zbulon gjëra interesante rreth personalitetit tuaj

  Mënyra se si komunikojmë është shumë e rëndësishme, si i përdorim fjalët, numri i fjalëve që përdorim për t’u shprehur, madje edhe emocionet shoqëruese zbulojnë shumë për llojin e njerëzve që jemi.

  Për shembull, ju mund të njihni disa njerëz që flasin përherë me animime, ata përdorin shumë gjeste me duar, buzëqeshin dhe shpesh janë njerëz shumë miqësorë.

  Për të theksuar është fakti se komunikimi, përmes cilitdo medium, ka të bëjë me shprehjen dhe shprehjet janë shfaqja e drejtpërdrejtë e mendimeve, qëndrimeve dhe personaliteteve tona.

  I njëjti fakt mund të zbatohet edhe për dërgimin e mesazheve sepse edhe ky është komunikim, megjithëse përmes një pajisje elektronike.

  Në jetën reale, ne marrim shenja vizuale për të kuptuar kontekstin e komunikimit duke parë fytyrat e njerëzve, por kjo nuk është e mundur edhe me tekstet.

  Në vend të kësaj, mënyra se si ne u përgjigjemi teksteve ose mënyra se si ne shkruajmë zbulon disa aspekte të rëndësishme të personaliteteve tona.

  1. Tekste të gjata

  Nëse shkruani me fjali të gjata, atëherë ju jeni lloji i personit që kupton vlerën e kontekstit në komunikim.

  Ju jeni dikush që besoni në biseda të thella dhe domethënëse.

  Kur shpreheni, dëshironi të vendosni të gjitha mendimet tuaja ne ato rreshta dhe të jeni sa më të drejtpërdrejtë.

  Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme për ju të krijoni tekste sa më të gjata.

  Për më tepër, ju jeni lloji i personit që është i ndjeshëm dhe merr parasysh ndjenjat e të tjerëve.

  Pse ndryshe do të shqetësonit me referencat kontekstuale në tekstin tuaj?

  Ju jeni, dikush që është i qetë dhe dikush që mbetet i kompozuar edhe në kohët më stresuese. Mirësi!

  2. Tekste të shkurtra por te shpesht

  Nëse dërgoni tekste të shkurtra dhe të shpeshta, atëherë jeni dikush që është i mbushur me energji dhe gjallëri.

  Ju jeni një person i etur që dëshironi të bëni sa më shumë gjëra.

  Keni nevojë për komunikimin tuaj për të arritur personin tjetër.

  Kjo mënyrë e dërgimit të mesazheve zbulon gjithashtu që ju jeni një person i pasionuar dhe pasi të keni mbërthyer një ide, është thelbësore që ta shprehni, qoftë edhe me mesazh, njerëzve që uado zemra.

  Ju jeni ambicioz, punëtor dhe mjaft i dashur në përgjithësi.

  3. Tekstet e mbushura me emoji

  Nëse tekstet tuaja janë të mbushura me simbole si zemra, buzëqeshje, fytyra dhe emoji të tjera, atëherë ju keni një personalitet të thjeshtë, të ëmbël dhe të pastër.

  Emocionet tuaja janë gjithnjë në sipërfaqe dhe ju nuk jeni lloji i personit që i fshehni ato.

  Nëse jeni të lumtur do ta tregoni, dhe nëse jeni të trishtuar, nuk do ta fshehni.

  Emocionet tuaja janë një pjesë integrale e personalitetit tuaj dhe ju nuk keni ndërmend t’i zbuloni ato para botës.

  Tekstet tuaja tregojnë gjithashtu se doni që personi tjetër të kuptojë tonin e vërtetë të mesazhit tuaj.

  Ju dëshironi që ata të vizualizojnë shprehjet tuaja kur të lexojnë mesazhin tuaj dhe doni të siguroheni që të mos ketë paqartësi në komunikim.

  Kjo pasqyron dëshirën tuaj për të qenë të sinqertë dhe të ndershëm në të gjitha aspektet e jetës tuaj, dhe kjo është vetëm bukuria e asaj që jeni.

  4. Tekste me një fjalë

  Nëse përgjigjeni me fjali të shkurtra ose me një fjalë si “OK”, “Sigurisht”, “Çfarëdo qoftë”, etj, atëherë jeni dikush që është pak i rezervuar në mendime.

  Ju jeni dikush që nuk i ndani të gjitha aspektet e jetës tuaj me të tjerët dhe mund të ketë në të vërtetë shumë pak njerëz me të cilët dëshironi të hapeni.

  Jeni më komod të flisni përballë me dikë sesa ta sqaroni me tekstin e një mesazhi.

  Kjo do të thotë që ju jeni dikush që shpesh humbet në mendimet të thella, dikush që mendon jo sipërfaqësisht dhe dikush që formoni mendimin e tyre bazuar në arsyetimin tuaj.

  Personaliteti juaj është i ndjeshëm, logjik dhe shumë i pavarur, dhe kjo është ajo që ju ndan nga turma./Përkthehu: Allnews.al

  TË FUNDIT

  VIDEO/ Gol i paparë ndonjëherë, topi përplaset 3 herë në tranverse

  Në kampionatin amerikan të futbollit është shënuar një gol që se kemi parë kurrë. Goli i jashtëzakonshëm u shënua...

  Më 28 qershor ky shtet heq përfundimisht maskat

  Ndërsa normat e infeksionit të koronavirusit vazhdojnë të bien në Itali, autoritetet shëndetësore thanë se ata do të vlerësojnë kërkesën aktuale për...

  Murtaja e miut detyron evakuimin e të burgosurve

  Murtaja e miut që ka rënë në Australi, tashmë prej muajsh po detyron evakuimin e të burgosurve në një rajon tjetër.

  Çfarë ju shqetëson në marrëdhënien tuaj? Gjëja e parë që shihni në këtë fotografi do t’ua zbulojë!

  Shpesh ne jemi në një qark vicioz, kjo për shkak të dashurisë që kemi për partnerin, ndodh që të mos shohim se...

  Don't Miss

  Këto janë ritualet e mirëqënies për secilën shenjë

  Të gjithë kemi nevojë për një ritual Wellness, ato gjeste të vogla që na lejojnë të kujdesemi për veten, të relaksohemi, të...

  Peshqit e çuditshëm që jetojnë 100 vjet dhe shtatzënia e femrave të tyre zgjat 5 vjet

  Colacanth është një peshk gjigand i çuditshëm, që daton që prej kohës së dinosaurëve. Një studim i ri zbuloi...

  8-vjeçarja dhuron flokët e saj për të sëmurët

  Greta, 8 vjeçe dhe zemër kaq të madhe. Janë kaq të rrallë njerëzit që bëjnë bamirësi, ne jemi mësuar...

  Fabrikë bitumi dhe gurore në Kanionet e Nivicës. Banorët në protestë

  Në Bënçë të Tepelenës dhe në zonën ku nisin kanionet e Nivicës, një firmë private ka marrë leje...

  Deputeti socialist apelon për ndihmë për vajzën e re: Duhet shtruar jashtë vendit

  Deputeti i zgjedhur i Partisë Socialiste në qarkun e Vlorës Damian Gjiknuri apelon për ndihmë për një vajzë të re që quhet...

  Qendroni te informuar

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.