Sunday, July 25, 2021

(VIDEO) Miu futet në parlament dhe bën lëmsh politikanët

Politikanët në parlamentin e Andaluzisë në Spanjë janë trembur nga një mi. Miu është shfaqur papritur teksa po diskutohej...
More

  Latest Posts

  Autobusi me shqiptarë nga Kosova rrëzohet në Kroaci, 10 persona humbin jetën

  Një aksident i rëndë me humbje jete ka ndodhur në Kroaci. Një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë, ka dalë nga...

  Medalja e Artë e Distria Krasniqit pritet hidhur në Serbi

  Medalja e Artë e Distria Krasniqit në Tokio nuk është pritur mirë në Serbi. Pjesa më e madhe e...

  A mund t’i dalloni dy gratë në këtë iluzion optik?

  Iluzionet optike mund t'i tërheqin njerëzit pas tyre derisa të jenë në gjendje të gjejnë një zgjidhje. Kjo sepse...

  Super yjet që përdorin transportin publik si çdo person tjetër

  Ne shpesh besojmë se jeta e yjeve ka të bëjë me magjepsjen, limuzinat, avionët privatë dhe lukset e tjera, që ne njerëzit...

  Peshqit e çuditshëm që jetojnë 100 vjet dhe shtatzënia e femrave të tyre zgjat 5 vjet

  Colacanth është një peshk gjigand i çuditshëm, që daton që prej kohës së dinosaurëve.

  Një studim i ri zbuloi se veçantia e tij është tek fakti se ai mund të jetojë 100 vjet.

  Këta peshq të thellësive, kanë madhësinë e një njeriu, lëvizin ngadalë, me nofkën e një “fosili të gjallë”, janë e kundërta e mantrës së shpejtë.

  Ata ndryshe quhen ‘peshqit e natës’ dhe rriten me një ritëm të ngadaltë.

  Femrat nuk e arrijnë pjekurinë seksuale deri në fund të të 50-ave, tha studimi, ndërsa kolekantët meshkuj janë seksualisht të pjekur në 40 deri në 69 vjeç.

  Dhe mbase më e çuditshme nga të gjitha, studiuesit zbulojnë se shtatzënia tek peshqit zgjat rreth pesë vjet.

  Coelacanths, të cilat kanë ekzistuar për 400 milion vjet, u menduan të zhdukura derisa u gjetën të gjalla në 1938 jashtë Afrikës së Jugut.

  Shkencëtarët besonin prej kohësh se kolekantët jetojnë rreth 20 vjet.

  Por, sipas një studimi në Biologjinë aktuale, duke aplikuar një teknikë standarde për takimin me peshqit komercialë, shkencëtarët francezë llogaritën se ata jetojnë në të vërtetë afër një shekulli.

  Coelacanths janë aq të rrezikuar sa që shkencëtarët mund të studiojnë vetëm ekzemplarë tashmë të kapur dhe të ngordhur.

  Në të kaluarën, shkencëtarët llogaritnin moshat e peshqve duke numëruar vija të mëdha në një shkallë specifike të kolekanteve.

  Por shkencëtarët francezë zbuluan se atyre u mungonin linja më të vogla që mund të shiheshin vetëm duke përdorur dritën e polarizuar, teknika e përdorur për të kuptuar moshën e peshqve komercialë.

  Bashkëautori i studimit Bruno Ernande, një ekolog evolucionar detar në institutin kërkimor detar të Francës, tha se drita e polarizuar zbuloi pesë linja më të vogla për çdo të madhe.

  Studiuesit arritën në përfundimin se linjat më të vogla lidheshin më mirë me një vit të moshës së kolekanteve dhe kjo tregonte që ekzemplari i tyre më i vjetër ishte 84 vjeç.

  Duke përdorur teknikën, shkencëtarët studiuan dy embrione dhe llogaritën se ishin 5 vjeç.

  Pra, tha Ernande, ata kuptuan se shtatzënia zgjat të paktën pesë vjet në kolekantët, të cilët kanë lindje të gjalla./Përkthehu: Allnews.al

  TË FUNDIT

  Autobusi me shqiptarë nga Kosova rrëzohet në Kroaci, 10 persona humbin jetën

  Një aksident i rëndë me humbje jete ka ndodhur në Kroaci. Një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë, ka dalë nga...

  Medalja e Artë e Distria Krasniqit pritet hidhur në Serbi

  Medalja e Artë e Distria Krasniqit në Tokio nuk është pritur mirë në Serbi. Pjesa më e madhe e...

  A mund t’i dalloni dy gratë në këtë iluzion optik?

  Iluzionet optike mund t'i tërheqin njerëzit pas tyre derisa të jenë në gjendje të gjejnë një zgjidhje. Kjo sepse...

  Super yjet që përdorin transportin publik si çdo person tjetër

  Ne shpesh besojmë se jeta e yjeve ka të bëjë me magjepsjen, limuzinat, avionët privatë dhe lukset e tjera, që ne njerëzit...

  Don't Miss

  Me 230 km në orë/ Këngëtari i indonjuar: Provojeni në Serbi apo Zvicër

  Genc Prelvukaj, këngëtari i njohur nga Kosova ka reaguar është indinjuar nga dy bashkëkombasit e tij që u gjobitën në Shqipëri sepse...

  Me 230 km në orë/ Indinjohet këngëtari: Provojeni në Serbi apo Zvicër

  Genc Prelvukaj, këngëtari i njohur nga Kosova ka reaguar është indinjuar nga dy bashkëkombasit e tij që u gjobitën në Shqipëri sepse...

  Familja mbytet në liqen, vëlla e motër gjenden të kapur për dore

  E trishtë një ngjarje në Turqi, ku një familje me 5 anëtarë u mbytën në liqen teksa po festonin një ditëlindje.

  Manaj grumbullohet nga Barcelona e parë, shënon 3 gola në fitore

  Barcelona ka zhvilluar sot një takim miqësor me skuadrën e Gimnastic duke fituar thellë me rezultatin 4-0. Takimi u...

  VIDEO-PËRMBYTJET/ Gruaja merret nga uji, ndërhyjnë qytetarët

  Vërshimet masive në qendër të Kinës kanë shkaktuar nivele rekorde të shiut, duke lënë 12 persona të pajetë dhe mbi 100,000 të...

  Qendroni te informuar

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.