Sunday, July 25, 2021

(VIDEO) Miu futet në parlament dhe bën lëmsh politikanët

Politikanët në parlamentin e Andaluzisë në Spanjë janë trembur nga një mi. Miu është shfaqur papritur teksa po diskutohej...
More

  Latest Posts

  Autobusi me shqiptarë nga Kosova rrëzohet në Kroaci, 10 persona humbin jetën

  Një aksident i rëndë me humbje jete ka ndodhur në Kroaci. Një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë, ka dalë nga...

  Medalja e Artë e Distria Krasniqit pritet hidhur në Serbi

  Medalja e Artë e Distria Krasniqit në Tokio nuk është pritur mirë në Serbi. Pjesa më e madhe e...

  A mund t’i dalloni dy gratë në këtë iluzion optik?

  Iluzionet optike mund t'i tërheqin njerëzit pas tyre derisa të jenë në gjendje të gjejnë një zgjidhje. Kjo sepse...

  Super yjet që përdorin transportin publik si çdo person tjetër

  Ne shpesh besojmë se jeta e yjeve ka të bëjë me magjepsjen, limuzinat, avionët privatë dhe lukset e tjera, që ne njerëzit...

  Pse ylli portugez quhet Cristiano Ronaldo?

  Pse Cristiano Ronaldo quhet Cristiano Ronaldo nëse mbiemrat e babait dhe nënës janë ndryshe?

  José Dinis Aveiro (ka humbur jetën në moshen 52 vjeçare si shkak i një insufiçienze hepatike të shkaktuar nga alkoli) dhe Maria Dolores dos Santos janë prindërit e kampionit portugez, sot 36 vjeçar, lindur në Funchal me 5 shkurt 1985.

  Historia r tij fillon në ishullin e Madeira, në atë cep të botës me klimë të nxehtë dhe subtropikale.

  Dhe duket një përrallë e shkruar nga fati: ai djalë që as nuk duhet të kishte lindur, pasi ishte nga fryt i një shtatzanie të padëshiruar, si shkak i gjendjes jo të mirë në të cilën gjendej në atë kohë familja, u bë ylli më i shndritshëm dhe një burim pasurie.

  “Kur kuptova se isha shtatzënë – ka treguar nëna e futbollistit – nuk isha e gëzuar. Isha 30 vjeçe dhe kisha 3 fëmijë të tjerë (Elma, Hugo e Katia) dhe shkova tek një doktor për të abortuar. Mu përgjigj me jo dhe atëherë provova t’a bëja vetë… duke pirë birrë dhe duke vrapuar deri sa lodhesha. Por gjithçka ishte e kotë dhe vendosa se do t’a çoja deri në fund shtatzaninë.

  Elma është motra më e madhe, mes saj dhe CR7 janë 11 vite diferencë.

  Hugo është më i madh se futbollisti 10 vite.

  Liliana Katia është 9 vite më e madhe.

  Është viti 1984 dhe familja Aveiro ka vështirësi: ardhja e një fëmijë tjetër më shumë se një bekim shihet si një barrë.

  Paratë janë të pakta. Të kesh në shtëpi një gojë tjetër për të ushqyer dhe të humbasësh kontaktin me “botën e punës” është gjëja më e keqe që mund të ndodhte në atë moment, një luks që familja nuk mund t’ia lejonte vetes.

  Dhe gjendja e babait José nuk ishte e mirë.

  Zonja Dolores, me besim katolik, përballej me veten: koka dhe arsyeja i sugjerojnë t’i japë fund shtatzanisë; zemra dhe besimi e shtyjnë të mos e humbasë atë fëmijë që po rrit në bark.

  Motra e saj e inkurajon të bëjë gjënë e duhur: i tregon se t’a rrisë atë të fëmijë, të kujdeset për të, është një shenjë e Zotit.

  Duket se e dëgjon kur i thotë:

  “Ke provuar t’a humbasësh, nuk ia dole.

  Është një shenjë e qartë, duhet t’a kesh atë fëmijë.

  Dhe ja pse pikërisht direkt pas lindjes, atij të porsalinduri që do të bëhej një nga futbollistët më të fortë në botë, i jipet emri Cristiano, si shenjë e besimit”.

  Por pse iu vendos edhe Ronaldo?

  Dhe këtu ishte vendimtar ndërhyrja e të atit.

  Babai José, i cili ka humbur jetën në vitin 2005 nga probleme të rënda shëndetësore, ndërsa djali i tij – atëherë 20 vjeç – tek Manchester United, ishte një i apasionuar i madh për filmat ku kishte recituar Ronald Reagan, ish presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

  Dhe për nder të tij që vendosi t’a quajë djalin e tij, duke i shtuar një shkronjë o, që t’a bënte më afër me gjuhen portugeze.

  Cristiano Ronaldo e më pas CR7 është historia e djalit që është nisur nga zeroja dhe është bërë një nga sportistët më të fortë, të pasur dhe më të njohur në botë.

  Pèrktheu: allnews.al

  TË FUNDIT

  Autobusi me shqiptarë nga Kosova rrëzohet në Kroaci, 10 persona humbin jetën

  Një aksident i rëndë me humbje jete ka ndodhur në Kroaci. Një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë, ka dalë nga...

  Medalja e Artë e Distria Krasniqit pritet hidhur në Serbi

  Medalja e Artë e Distria Krasniqit në Tokio nuk është pritur mirë në Serbi. Pjesa më e madhe e...

  A mund t’i dalloni dy gratë në këtë iluzion optik?

  Iluzionet optike mund t'i tërheqin njerëzit pas tyre derisa të jenë në gjendje të gjejnë një zgjidhje. Kjo sepse...

  Super yjet që përdorin transportin publik si çdo person tjetër

  Ne shpesh besojmë se jeta e yjeve ka të bëjë me magjepsjen, limuzinat, avionët privatë dhe lukset e tjera, që ne njerëzit...

  Don't Miss

  Me 230 km në orë/ Këngëtari i indonjuar: Provojeni në Serbi apo Zvicër

  Genc Prelvukaj, këngëtari i njohur nga Kosova ka reaguar është indinjuar nga dy bashkëkombasit e tij që u gjobitën në Shqipëri sepse...

  Me 230 km në orë/ Indinjohet këngëtari: Provojeni në Serbi apo Zvicër

  Genc Prelvukaj, këngëtari i njohur nga Kosova ka reaguar është indinjuar nga dy bashkëkombasit e tij që u gjobitën në Shqipëri sepse...

  Familja mbytet në liqen, vëlla e motër gjenden të kapur për dore

  E trishtë një ngjarje në Turqi, ku një familje me 5 anëtarë u mbytën në liqen teksa po festonin një ditëlindje.

  Manaj grumbullohet nga Barcelona e parë, shënon 3 gola në fitore

  Barcelona ka zhvilluar sot një takim miqësor me skuadrën e Gimnastic duke fituar thellë me rezultatin 4-0. Takimi u...

  VIDEO-PËRMBYTJET/ Gruaja merret nga uji, ndërhyjnë qytetarët

  Vërshimet masive në qendër të Kinës kanë shkaktuar nivele rekorde të shiut, duke lënë 12 persona të pajetë dhe mbi 100,000 të...

  Qendroni te informuar

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.