Tuesday, June 22, 2021

VIDEO/ U nda nga bashkëshorti, 42 vjeçarja feston me tupana

Ndoshta nuk e keni dëgjuar më pare por një grua në Turqi ka festuar divorcin me bashkëshortin e saj.
More

  Latest Posts

  VIDEO/ Gol i paparë ndonjëherë, topi përplaset 3 herë në tranverse

  Në kampionatin amerikan të futbollit është shënuar një gol që se kemi parë kurrë. Goli i jashtëzakonshëm u shënua...

  Më 28 qershor ky shtet heq përfundimisht maskat

  Ndërsa normat e infeksionit të koronavirusit vazhdojnë të bien në Itali, autoritetet shëndetësore thanë se ata do të vlerësojnë kërkesën aktuale për...

  Murtaja e miut detyron evakuimin e të burgosurve

  Murtaja e miut që ka rënë në Australi, tashmë prej muajsh po detyron evakuimin e të burgosurve në një rajon tjetër.

  Çfarë ju shqetëson në marrëdhënien tuaj? Gjëja e parë që shihni në këtë fotografi do t’ua zbulojë!

  Shpesh ne jemi në një qark vicioz, kjo për shkak të dashurisë që kemi për partnerin, ndodh që të mos shohim se...

  U infektua me Covid, çfarë i ndodhi luaneshës

  Në një kopsht zoologjik indian, një luaneshë ka humbur jetën pasi është infektuar me coronavirusin SARS-CoV-2.

  Femra, e quajtur Neela, ka rezultuar pozitive bashkë me 8 luanë të grupit të saj.

  Veterinerët mendojnë se ka qenë infeksioni (me shumë mundësi shoqëruar me ndonjë bashkëveprim të mundshëm) që i ka marrë jetën kafshës, i mbetur asimptomatik deri një ditë para humbjes, kur ka filluar të manifestojë humbje lëngjesh nga hunda dhe koll.

  Luanesha ka humbur jetën në Anna Arignar Anna Zoological Park, një kopsht i madh zoologjik prej 602 hektarësh në Vandalur (Chennai) në Shtetin e federuar të Tamil Nadu, në Indinë jugore.

  Gjithçka ka nisur me 26 maj, kur 5 luanë të grupit të Neela-s kanë filluar të sillen në mënyrë jo normale, duke shfaqur koll dhe humbje të oreksit.

  Stafi i kopshtit zoologjik ka marrë material biologjik nga çdo kafshë, për të vazhduar testet molekulare që kanë treguar pozitivitetin të pothuajse të gjithë grupit.

  Fatkeqja Neela ka humbur jetën të enjten me 3 qershor në orën 18:15, sipas asaj që është deklaruar nga kopshti.

  Të gjithë luanët e tjerë të infektuar janë në mbikqyrje të vazhdueshme dhe ndjekin terapinë simptomatike të përshkruar nga personeli i veterinerëve.

  Përveç stafit të kopshtit zoologjik, po marrin pjesë në monitorimin e kafshëve të mëdha shkencëtarët e Universitetit të Veterinarisë dhe Shkencave të Kafshëve të Tamil Nadu (TANUVAS).

  Për momentin nuk dihet se cil variant i SARS-CoV-2 ka shkaktuar humbjen e jetës.

  Në një komunikatë të kopshtit zoologjik të cituar nga e portali indian The News Minute është deklaruar se të gjithë anëtarët e kopshtit në kontakt me kafshët – si veterinerët ashrmtu dhe rojet – janë vaksinuar kundër COVID-19, prandaj nuk është e qartë se si luanët kanë mbetur të infektuar.

  Për më tepër që kopshti zoologjik është i mbyllur prej kohësh për shkak të pandemisë.

  Është e mundur që luanët të jenë infektuar nga një person asimptomatik të vaksinuar; siç tashmë dihet, vaksinat anti Covid kanë një efikasitet shumë më të lartë në parandalimin e infeksionit simptomatik, se sa të vetë infektimit.

  Më përpara luanë të tjerë, tigra dhe leopardë kishin rezultuar të infektuar në parqe dhe kopshte të ndryshme zoologjike.

  Luanët jetojnë në natyrë pak më shumë se 10 vite, ndërsa në robëri mund të arrijnë deri në 20 vite, pra Neela kishte para saj akoma një jetë të gjatë nëse nuk do të ishte infektuar me COVID-19./allnews.al

  TË FUNDIT

  VIDEO/ Gol i paparë ndonjëherë, topi përplaset 3 herë në tranverse

  Në kampionatin amerikan të futbollit është shënuar një gol që se kemi parë kurrë. Goli i jashtëzakonshëm u shënua...

  Më 28 qershor ky shtet heq përfundimisht maskat

  Ndërsa normat e infeksionit të koronavirusit vazhdojnë të bien në Itali, autoritetet shëndetësore thanë se ata do të vlerësojnë kërkesën aktuale për...

  Murtaja e miut detyron evakuimin e të burgosurve

  Murtaja e miut që ka rënë në Australi, tashmë prej muajsh po detyron evakuimin e të burgosurve në një rajon tjetër.

  Çfarë ju shqetëson në marrëdhënien tuaj? Gjëja e parë që shihni në këtë fotografi do t’ua zbulojë!

  Shpesh ne jemi në një qark vicioz, kjo për shkak të dashurisë që kemi për partnerin, ndodh që të mos shohim se...

  Don't Miss

  Këto janë ritualet e mirëqënies për secilën shenjë

  Të gjithë kemi nevojë për një ritual Wellness, ato gjeste të vogla që na lejojnë të kujdesemi për veten, të relaksohemi, të...

  Peshqit e çuditshëm që jetojnë 100 vjet dhe shtatzënia e femrave të tyre zgjat 5 vjet

  Colacanth është një peshk gjigand i çuditshëm, që daton që prej kohës së dinosaurëve. Një studim i ri zbuloi...

  8-vjeçarja dhuron flokët e saj për të sëmurët

  Greta, 8 vjeçe dhe zemër kaq të madhe. Janë kaq të rrallë njerëzit që bëjnë bamirësi, ne jemi mësuar...

  Fabrikë bitumi dhe gurore në Kanionet e Nivicës. Banorët në protestë

  Në Bënçë të Tepelenës dhe në zonën ku nisin kanionet e Nivicës, një firmë private ka marrë leje...

  Deputeti socialist apelon për ndihmë për vajzën e re: Duhet shtruar jashtë vendit

  Deputeti i zgjedhur i Partisë Socialiste në qarkun e Vlorës Damian Gjiknuri apelon për ndihmë për një vajzë të re që quhet...

  Qendroni te informuar

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.